X

Apie apsaugos priemonės dirbant

08.02 2016 13:35

Apie žoliapjoves

Žoliapjovės ir krūmapjovės paplitusios taip pat kaip ir vejapjovės. Pas mus neretai žolė pjaunama nenaudojant jokių apsaugos priemonių. Esu ne kartą karštą vasaros dieną matęs vejapjove dirbančius asmenis, kurių vienintelė apranga – šortai ir geriausiu atveju šlepetės. Saugu? Ar žinojote, kad ausines reikia naudoti jau tuomet, kai triukšmas yra 85 dB? Paprastos vejapjovės sukeliamas triukšmas vidutiniškai yra 90 dB. Dėl to šienaujant reikėtų naudoti apsaugines ausines.
Dar pavojingesnė veikla nei šienavimas vejapjove yra žoliapjovės ar krūmapjovės naudojimas. Tai darbo įrankiai, kurių besisukanti pjaunamoji dalis nėra uždengta. Paprastai apsauga yra puslankio formos ir turėtų apsaugoti nuo didesnių šiukšlių skriejimo dirbančiojo kryptimi. Deja, niekada nežinome, kas slypi žolėje ar kelkraštyje – galinčių skrieti objektų gali būti tikrai ne vienas. Dėl to labai svarbu naudoti tinkamas apsaugos priemones.

Ausinės su apsauginiu skydeliu

Daugelis gamintojų pateikia skydelį, prie kurio galima pritvirtinti ausines. Brangesni modeliai turi ir įmontuotą radiją. Apsauginiai skydeliai gali būti dviejų rūšių. Vieni – lyg smulkūs tinkleliai, kiti – pagaminti iš permatomo plastiko. Jeigu naudojate skydelį iš tinklelio, rekomenduoju po juo užsidėti ir apsauginius akinius, nes per tinklelį gali įskrieti smulki metalo dalelė ar akmenukas. Jeigu tai pateks į akis, gali kilti nemažai problemų ir tokie atvejai nėra retenybė. Su akiniais galima naudoti ir plastikinį skydelį – akis reikia itin saugoti.

Uždara avalynė

Nesvarbu, kad +25 laipsnių temperatūroje dirbti su žoliapjove basomis labai malonu – iš tikrųjų žaidžiate su ugnimi. Besisukanti pjaunamoji dalis nėra žaislas ir jeigu koks skriejantis objektas pateks prie kojų pirštų – pasekmės gali būti labai baisios. Paprasti sportbačiai ar guminiai batai šiuo atveju taip pat nėra išeitis, bet jie apsaugo nuo skriejančių akmenukų ar valo gabalėlių. Jeigu yra galimybė, reikėtų naudoti specialią apsauginę avalynę su metaliniais apkaustais, apsaugančią nuo didesnių sužalojimų.

Pirštinės

Pirštinės yra svarbi aprangos dalis, tik, deja, naudojama labai retai. Jei mūvėsite pirštines šienaudami žoliapjove, apsaugosite rankas nuo skriejančių dalelių. Pirštinės turėtų būti neslidžios (su apsaugos nuo slydimo danga), kad žoliapjovė neslystų iš rankų pakalnėse, ant šlaitų ar grioviuose.

Drabužiai

Šienaudami žoliapjove nedėvėkite šortų ir marškinėlių. Visuomet, jei įmanoma, vilkėkite marškinėlius ilgomis rankovėmis arba treningus ir mūvėkite ilgas kelnes. Pakanka ir džinsų – jie apsaugos nuo skriejančių dalelių kojas.

Keletas dalykų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį pjaunant žolę žoliapjove

1) Jeigu dirbate vietoje, kur yra daug akmenukų, venkite, jei įmanoma, trigubų ašmenų ar krūmapjovės naudojimo. Kontaktas su akmenukais labai greitai atbukina ašmenis ir kyla didesnis akmenukų skriejimo pavojus.
2) Kad ilgiau tarnautų valas, laikykite naują valą vandenyje. Tada jis taps elastingesnis ir taip greitai nelūš.
3) Nesistenkite pasiekti žoliapjove tolimų vietų pasilenkdami į priekį – geriau žengti žingsnį arčiau.
4) Nebandykite remontuoti pjaunamųjų dalių – tai aštrus įrankis, besisukantis 5000–6000 aps./min. ir kiekvienas „atradimas“ gali tapti pavojingas.
Šiame tekste pateikiamos rekomendacijos nereiškia, kad dabar esate apsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų – visuomet būkite labai atsargūs.

 
Klauskite eksperto!
Ära vajuta