X

Kaip išsirinkti grandininį pjūklą?

05.02 2016 08:47

Kaip rinktis grandininį pjūklą

Labai svarbus klausimas perkant naują grandininį pjūklą – ar dirbsite sode, ar kartais nešitės jį ir į mišką. Paprastai kiekvienas naudotojas gali rasti prekę, pagal savybes, svorį ar kitas sąlygas geriausiai tinkančią būtent jam.
Grandininiai pjūklai per pastaruosius dešimtmečius labai patobulėjo. Šiuolaikiniai modeliai yra patogūs naudoti, sveria mažiau nei pirmtakai, jų pasirinkimas labai didelis. Ši pasirinkimo laisvė naudinga, jei tiksliai žinote, ko ieškote ir kokias sąlygas turi atitikti naujasis prietaisas. Kita vertus, jeigu dar nežinote, ko ieškote, dėl didelio pasirinkimo išsirinkti bus labai sunku.
Aprašysime keletą svarbesnių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

Pirmiausia nepirkite pjūklo tik pagal planuojamą darbų apimtį ir medienos ilgį. Tai įprastas vyriškas sindromas – esą didesnis geriau. Iš tiesų visai ne taip. Dideli pjūklai yra sunkesni ir norint dirbti tuos pačius darbus saugiai reikia kur kas daugiau jėgų ir energijos.
Prieš priimdami sprendimą visuomet pradėkite nuo klausimo, ką su pjūklu darysite.
Jeigu norite sode pjauti šakas ir kartais patrumpinti malkas, reikėtų rinktis lengvą ir patogų darbo įrankį. Didelis pranašumas yra tai, kad jie pigesni.
Įsivaizduokite save, profesionaliu pjūklu pjaunantį nudžiūvusią kriaušės šaką. Ypač tuomet, jei šaka yra aukščiau nei 1,5 m. Gali būti sudėtinga, ar ne?

Antras svarbus punktas – reikėtų rinktis žinomo gamintojo prekės ženklą. Tai vienas iš principų, kurį turėtų įsidėmėti kiekvienas darbo įrankį perkantis asmuo! Reikalas tas, kad pigiai bevardei produkcijai dažnai nėra teikiama techninė priežiūra, sunku arba net neįmanoma gauti atsarginių dalių.

Trečias ir galbūt svarbiausias dalykas – pasirinkti pjūklą pagal savo sugebėjimus ir jėgas.
Išbandykite įvairius pjūklus – skirtingų pjūklų balansavimas, rankenos forma, svoris ir pan. yra skirtingi. Pjūklas turi būti patogus. Apie ką kalbu, suprasite pabandę įvairius pjūklus. Nebijokite parduotuvėje pjūklą paimti į rankas ir išbandyti. Palaikykite pjūklą rankoje horizontaliai arba vertikaliai – lyg tikrai dirbtumėte. Ar pjūklą patogu laikyti, o gal jo priekis per sunkus? Jeigu niekas nežiūri, pabandykite imituoti, kad šakas pjaunate galvos aukštyje. Ar viskas gerai? Ar patogu? Pradžioje gali atrodyti juokinga, kad parduotuvėje mosikuosite pjūklu, bet kadangi tai bus darbo įrankis, kurį teks laikyti rankoje kelias valandas iš eilės, šie niuansai pasirodys labai svarbūs.
Dirbant su grandininiu pjūklu nereikia pamiršti, kad tai prietaisas, kuris turi aštrius besisukančius dantukus. Visa tai – vos keleto centimetrų atstumu nuo jūsų pirštų, kojų ir net veido. Pjūklas neskiria, ar pjaunate medieną, ar laikote jį pasirėmę ant kojos. Visuomet turite gerai viską kontroliuoti!
Taigi galima teigti, jog gyvybiškai svarbu, kad pjūklas jums tiktų. Užsimaukite odines darbines pirštines ir pabandykite, ar galite pjūklą išlaikyti rankose. Ar didinant greitį patogu dirbti? Ar pasiekiate išjungti pjūklą, jei paleisite rankeną? Ar galite pjūklą kontroliuoti, kai jis juda per medieną? Turiu omenyje – kai dingsta krūvis arba pjovimo juosta krenta ant žemės, ar galite ją tvirtai išlaikyti rankose?

Jei radote sau tinkamą pjūklą, į šiuos klausimus turėtumėte atsakyti teigiamai. Jei ketinate imtis miško darbų, bet anksčiau nesate naudoję pjūklo, pirmiausia rekomenduočiau pirkti mažesnį ir patogesnį modelį, prie kurio bus lengviau priprasti ir išmokti dirbti, ir tik vėliau bandyti užkariauti didelių pjūklų pasaulį.

Grandinės stabdys – dalykas, kuris mums atrodo elementarus, nors pirmieji pjūklai buvo visai be stabdžių. Svarbiausia grandinės stabdžio užduotis – užtikrinti saugą kilus atatrankai. Tiksliau – įvykus atatrankai jūsų ranka automatiškai patraukia grandinės stabdį, o šis iš karto sustabdo pjūklo grandinę. Tai vienas iš geriausių pjūklo išradimų. Kai kurie šiuolaikiniai pjūklai turi ir inercišką grandinės stabdį. Tai reiškia, kad jei pjūklas nukristų, įsijungtų grandinės stabdys. Kad dirbti būtų saugiau, rekomenduoju įsigyti šią funkciją turintį pjūklą.

Pjūklo grandinė yra paprastas ir logiškas dalykas, su aštriais dantukais, kurie, atrodo, smagiai pjauna medieną. Iš tiesų tai nėra labai paprasta. Pavyzdžiui, namų ūkyje naudojamas pjūklas yra su mažais dantukais. Grandinės sukurtos taip, kad vibruotų kuo mažiau ir atatranka būtų kuo mažesnė. Kalbant apie pjūklo grandinę, reikia nepamiršti, kad ją derėtų dažnokai galąsti ir dirbant. Neaštri grandinė pernelyg apkrauna pjūklą ir gali sugadinti pjovimo juostą.

Svarbu naudoti kokybišką grandinės alyvą. Esu ir pats įpylęs į baką senos variklio alyvos, kuri neužtikrina jokio tepimo. Reikalas tas, kad alyvos yra visiškai skirtingos ir atitinka visai kitokius reikalavimus. Iš to nesutaupysi! Šiuolaikiniuose pjūkluose grandinės alyva į grandinę, dažniausiai tiekiama automatiškai. Galioja auksinė taisyklė – vienam bakui benzino vienas bakas grandinės alyvos. Kai kurių pjūklų grandinės alyvos srautas yra reguliuojamas. To reikia pjaunant sausai ir ekstremaliomis sąlygomis, kai paprasto tepimo gali neužtekti. Tokiu atveju negalima pamiršti, kad grandinės alyvos reikės daugiau ir ji baigsis anksčiau, nei bake išseks benzinas.

Šiuolaikiniai pjūklai paprastai yra su dvitakčiais varikliais. Tai reiškia, kad benzinas turi būti maišomas su alyva (jokiu būdu to nepamirškite!). Galima įsigyti "dvitakčio benzino", bet problemų yra pasitaikę ir su juo. Speciali dvitaktė alyva į benziną pilama santykiu 50:1, t. y. 5 litrams benzino reikės 100 ml alyvos. Jeigu sunku pamatuoti, geriau alyvos įpilti daugiau nei per mažai, nors nei vienas, nei kitas variantas nėra idealus.

Renkantis variklį vienas iš svarbiausių dalykų – galia. Populiariausi – mažesnių matmenų ir lengvesni pjūklai, pasižymintys gerais galios rodikliais. Jeigu esate pradedantieji grandininių pjūklų naudotojai, primygtinai rekomenduoju rinktis lengvesnį ir silpnesnį pjūklą, nes šeimininkas turi valdyti darbo įrankį, o ne atvirkščiai.

Jeigu pjūklą naudos ir vyresnio amžiaus žmogus ar moteris, geriau rinktis lengvai užvedamą variantą. Šią savybę turi ne visi pjūklai, renkantis vertėtų apie tai pasiteirauti.

www.sodoekspertai.lt

 
Klauskite eksperto!
Ära vajuta