X

Akumuliatorių priežiūra prieš žiemą

05.02 2016 16:30

Akumuliatorių laikymas

Artėjant žiemai natūralu, kad dauguma vasarą naudojamų darbo įrankių išeina užtarnautų žiemos atostogų. Tokius darbo įrankius kaip grėbliai ir lopetos reikia tiesiog išplauti ir sustatyti sandėliuke. Jei kalbėsime apie motorinius darbo įrankius, pvz., vejapjoves ir traktoriukus, reikia nuveikti daugiau. Anksčiau aptarėme bendrus veiksmus, kuriuos būtina atlikti prieš prasidedant žiemai. Dabar didesnį dėmesį skirsime akumuliatoriui.
Jeigu vejos pjovimo traktoriuką laikote šaltame sandėliuke, kur temperatūra žiemą nukrenta žemiau nulio, labai svarbu pasirūpinti akumuliatoriumi. Jeigu traktoriuką tiesiog įstumsite į sandėlio kampą, didelė tikimybė, kad pavasarį pasukę raktelį neišgirsite nė mažiausio pyptelėjimo. Dar blogiau –traktoriuko akumuliatorius gali įtrūkti, o rūgštinis skystis nutekėti per šoną ir sukelti koroziją.
Priežastis labai paprasta: tuščias akumuliatorius nėra apsaugotas nuo šalčio. Jei akumuliatorius tuščias ir stovi šaltyje, gali sušalti jame esantis vanduo. Sušalęs vanduo išbrinksta ir akumuliatoriaus korpuse atsiranda įtrūkių.

Ką daryti?

Jeigu yra šilta vieta akumuliatoriui laikyti žiemą, vertėtų jį išimti iš traktoriuko. Šilta – tai tokia patalpa, kurioje temperatūra nenukrenta žemiau nulio. Kai išimsite akumuliatorių, paimkite paprastos valgomosios sodos ir sumaišykite ją su vandeniu santykiu 1:3. Tai reiškia, kad reikės trijų dalių vandens ir vienos dalies sodos. Šiuo tirpalu galite išplauti traktoriuko akumuliatoriaus rėmą. Jeigu akumuliatorius kada nors išleido rūgšties, būtent šiuo tirpalu pavyks neutralizuoti metalinį paviršių ir apsisaugoti nuo nemalonių staigmenų.
Šiuo tirpalu, jeigu reikia, galite išplauti ir akumuliatoriaus gnybtus, traktoriuko akumuliatoriaus laidų gnybtus, kad būtų užtikrinamas geras jų kontaktas. Išvalę gnybtus patepkite specialiu akumuliatoriaus gnybtų tepalu. Jo galite įsigyti bet kurioje sodo technikos prekėmis prekiaujančioje parduotuvėje.
Jeigu akumuliatorių paliksite stovėti ant grindų, rekomenduoju tarp akumuliatoriaus ir grindų pakloti medienos plokštę. Esu pastebėjęs, kad dėl kažkokių priežasčių su akumuliatoriumi, kuris stovėjo ant betoninių grindų, būna daugiau problemų nei su akumuliatoriumi, kuris stovėjo ant medienos plokštės.
Prieš palikdami akumuliatorių stovėti, būtinai įkraukite. Būtų neblogai krovimo ciklą pakartoti vieną ar du kartus per žiemą.
Jeigu akumuliatoriaus išėmimas neatrodo geriausias variantas arba jeigu nėra šiltos vietos akumuliatoriui laikyti, rekomenduoju įsigyti akumuliatoriaus kroviklį / bandiklį. Tai labai patogus prietaisas, gerokai pailginantis akumuliatoriaus naudojimo laiką. Jeigu naudojate akumuliatoriaus kroviklį / bandiklį, reikėtų atjungti akumuliatoriaus laidus. Jei reikia, juos išvalykite, kaip nurodyta pirmiau. Kai tai atlikta, prijunkite akumuliatoriaus kroviklio laidus prie tinkamų polių: prie pliusinių gnybtų junkite akumuliatoriaus kroviklio pliusinį laidą, prie minusinių gnybtų – minusinį laidą. Jeigu esate tikri, kad laidai prijungti tinkamai ir tikrai neįvyks trumpasis jungimas, galite jungti akumuliatoriaus kroviklį į elektros tinklą ir ramiai palikti traktoriuką žiemoti.
Akumuliatoriaus kroviklis / bandiklis automatiškai prižiūri akumuliatorių ir neleidžia jam nusėsti. Tai padės pavasarį traktoriuką paleisti be rūpesčių – nebereikės gaišti laiko akumuliatoriui krauti arba naujo akumuliatoriaus paieškoms. Kadangi toks kroviklis šiais laikais kainuoja beveik tiek pat kiek ir akumuliatorius, jis atsipirks per vieną žiemą. Neretai pavasarį pirkto traktoriuko, palikto žiemai stovėti, akumuliatorius tampa nebetinkamas naudoti jau ateinantį pavasarį – tai paaiškėja bandant jį paleisti.

Apibendrinimas

Jeigu galima, išimkite akumuliatorių iš traktoriuko.
Išvalykite laidus ir gnybtus, kad nerūdytų, naudodami valgomosios sodos ir vandens tirpalą.
Įkraukite akumuliatorių ir palikite jį šiltoje patalpoje. Nestatykite akumuliatoriaus ant betoninių grindų, pakiškite po juo medinę lentą.
Pakartokite krovimo ciklą vieną ar du kartus per žiemą.
Pavasarį užveskite traktoriuką.
Arba
Įsigykite akumuliatoriaus kroviklį / bandiklį.
Atjunkite akumuliatoriaus laidus, išvalykite juos ir gnybtus.
Sujunkite akumuliatoriaus kroviklį su akumuliatoriumi ir įjunkite prietaisą į elektros tinklą.
Pavasarį užveskite traktoriuką.

www.sodoekspertai.lt

Naujienos

Visos Naujienos
 
Klauskite eksperto!
Ära vajuta