Visi esame įpratę, kad, matydami panašaus darbinio tūrio pjūklus, su nurodyta galia pvz. 2kW ir 1,8kW pilnai pateisiname aukštesnę galingesniojo kainą. Nieko nuostabaus - maksimali variklio galia yra vienas svarbiausių prekybinių argumentų. Tačiau tikrai svarbu suprasti kas iš tiesų už to slypi. Anksčiau ne mažiau svarbesnis faktorius renkantis įrenginį buvo jo variklio darbinis tūris. Juk suprantama, kad 50 cm3 darbinio turio pjūklas - akivaizdžiai galingesnis, našesnis ir greitesnis nei jo 40 cm3 "brolis". Tačiau, keičiantis ir progresuojant variklių technologijoms mažesnio darbinio tūrio įrenginiai ėmė vystyti vis didesnę galią. Tai leidžia sumažinti krūvį operatoriui - įrenginiai yra tiesiog kompaktiškesni ir, svarbiausia, lengvesni. Suprantama - ne tiek svarbus darbinis tūris, o įrenginio galia. Tačiau ir čia slypi vienas svarbus niuansas - svarbiausia juk yra ne maksimali, o realų darbą atliekanti variklio galia.
Iš ko atsiranda galia? Norint tai suprasti, reikia paaiškinti iš kur atsiranda galią nusakantys skaičiai prie kainos etiketės. Variklis, vienoje iš daugelio patikrų yra montuojamas specialiame dinamometriniame (galios matavimo) stende. Šio irenginio pagalba nustatoma kiek variklio velenas perduoda jėgos (matuojama "Niutonmetrais") sukdamasis įvairiais greičiais. Rezultatas pateikiamas grafine kreive. Naudojantis specifine formule apskaičiuojama galia (sukimosi jėgos ir sukimosi greičio sandauga).
Grandininiams pjūklams galioja paprasta taisyklė - jei pjaunamas kietas medis, variklis vysto apie 8000-9000 aps/min. Pjaunant minkštesnį medį - apie 9000-10000 aps/min. Šiuolaikiniai pjūklų varikliai išvysto ypatingai aukštus sūkius - be apkrovos lengvai išvystoma daugiau nei 13000aps/min.
Štai čia ir slypi gudrybė - tą pačią variklio sukimosi jėgą (sukimo momentą) sukuriant ties aukštesniais sukiais (pvz. >11000aps/min) , išgaunamas labai gražus skaičius, kuris keliauja tiesiai i kainoraštį, kaip maksimalios galios pranašumo irodymas. Tačiau paėmus tą patį gaminį į rankas ir ėmus pjauti, tampa akivaizdu, kad darbas vyksta žemesniais sūkiais, nei maksimali variklio galia. Priklausomai nuo medienos, grandinės, ir kitų sąlygų sūkiai krenta. Kaip ir minėjome anksčiau - paprastai tarp 8000-10,000 aps/min.
Tai iliustruoja šis paveikslelis, kuriame pateikti realūs kelių gerai žinomų gamintojų pjūklų duomenys. Kai kurių variklių išgaunama galia atrodo gerokai didesnė, tačiau žinant, kokiais sūkiais iš tiesų atliekamas darbas, realų galios pranašumą pjūvyje turi anaiptol ne pats galingiausias pjūklas.
Tai realybė, kurią yra patyręs ne vienas pjūklininkas ir, svarbiausia, tai tikroji galia, kuri atlieka pjovimo darbą
Jei turite galimybę - paprašykite prekybos atstovo išbandyti pjūklą realiomis sąlygomis. Idealiu atveju, žinoma, verta palyginti iškart kelių skirtingų gamintojų panašios galios pjūklus. Galite likti nustebinti, jog mažesnę "kataloginę" galią turintis pjūklas pjauna taip pat, o gal ir geriau, nei formaliai galingiausias...