X

Kaip vejos traktorių ar vejapjovę paruošti žiemai?

18.10 2021 14:05

Graži vasara Lietuvoje pasibaigė, o krintantys lapai pranašauja, kad netrukus pasibaigs ir vejos pjovimo sezonas. Mūsų klimato sąlygomis žiemą veja neauga, todėl dauguma sodo vejapjovių ir vejos traktoriukų žiemai keliauja į pašiūrę arba į garažą laukti pavasario. Prieš siųsdami ištikimą techniką žiemoti, atkreipkite dėmesį į kelis svarbius dalykus, kurie leis sklandžiai pasitikti artėjantį vejos pjovimo sezoną. Remiantis praktika, devyniais iš dešimties atvejų problemų kyla pavasarį, kai neprižiūrėta vejapjovė tiesiog įstumiama į pašiūrę žiemai.

Ką daryti su vejapjove arba vejos traktoriuku prieš žiemą?

Tinkamai išplauti

Tiesą sakant, vejapjovę reikėtų nuplauti po kiekvieno pjovimo, tačiau dažnai šis erzinantis darbas yra neatliekamas. Vis dėlto prieš žiemą būtina kruopščiai nuplauti vejapjovės viršų ir apačią, nes žolių sultys yra rūgštingos ir kenkia metalinėms vejapjovės dalims. Tikrai esate matę vejapjovių, kurių variklis veikia kaip laikrodžio rodyklė, tačiau ratai kraiposi, o nuo kėbulo šono byra atplaišos. Kitaip ir negali būti, kai vejapjovė yra neplaunama. Taigi prieš žiemą vejapjovę būtina gerai nuplauti, po to – išdžiovinti. 

Alyvos keitimas

Rekomenduojame pakeisti ir variklio alyvą. O priežastis paprasta – vejapjovei dirbant, alyva tampa rūgšti ir sugeria drėgmę. Vadinasi, sena ir naudota alyva, kuri ilgai išlieka variklyje, gali sukelti daug problemų vidinėms variklio detalėms. Todėl visada saugiau vejapjovės alyvą keisti rudenį, prieš žiemą. 
Dėmesio! Jei planuojate vejos traktoriuką naudoti ir žiemą, būtinai įpilkite 10W30 arba 5W30 žieminės alyvos.

Benzinas

Vasarą veją dažnai pjaunantis sodininkas paprastai nesusimąsto, kad benzinas gali sukelti problemų. Iš tikrųjų benzinas nėra skirtas ilgam laikymui ir stovėdamas praranda savo savybes. Todėl per žiemą bake likę degalai pavasarį gali „nebeveikti“ – tiesiog negalėsite užvesti variklio. Kita dažna problema yra degaluose esantis etilo alkoholis, dėl kurio karbiuratoriuje susidaro nuosėdų, užkemšančių smulkius kanalus ir sukeliančių gedimą. Turime dvi rekomendacijas, kaip išvengti tokių problemų. Pirmiausia rekomenduojame išnaudoti visą degalų baką, t. y., leisti varikliui veikti tol, kol pats užges. Tokiu būdu benzinas nestovi vietoje, o visa degalų sistema lieka sausa. Kitas variantas: rudenį pjaunant veją, naudoti specialųjį (alkilatinį) benziną. Tai turėtų gerokai sumažinti tokių problemų atsiradimą, nes specialusis benzinas neturi beveik jokių kenksmingų medžiagų (benzeno ir kt.), o jo savybės išlaikomos net 3-5 m., kai įprasto benzino – 3-5 mėnesius.  

Akumuliatorius

Dažna vejos traktoriukų problema yra akumuliatorius, kuris per žiemą išsikrauna ir pavasarį gali „nebeprabusti“. Lengviausias ir patikimiausias būdas – naudoti specialų akumuliatorių įkroviklį. Toks prietaisas visiškai įkrauna akumuliatorių ir užtikrina nuolatinį krovimą. Šio tipo prietaisai šiandien parduodami visur ir nėra labai brangūs, palyginti su naujo akumuliatoriaus kaina. Tačiau jeigu jau turite standartinį akumuliatorių įkroviklį, galite išimti akumuliatorių iš vejapjovės ir laikyti jį šiltoje patalpoje (kur temperatūra nenukrinta žemiau nulio). Jei akumuliatorių laikote sausoje ir šiltoje vietoje, įkraukite jį 2–3 kartus per žiemą ir galite būti tikri, kad pavasarį baterija bus kaip nauja. Bet kuriuo atveju, nepalikite akumuliatoriaus vejapjovėje ar traktoriuke. Visada atsukite laidus nuo gnybtų, jei įmanoma, nuvalykite vieliniu šepečiu ir sutepkite akumuliatorių gnybtų tepalu. Tai apsaugos nuo oksidacijos.

Peiliai

Nors vejapjovė nebus naudojama žiemą, rekomenduojame apžiūrėti ir vejapjovės ar vejos traktoriuko peilius. Jie tikriausiai atbuko nuo vejos pjovimo ir reikia pagaląsti. Jei neturite reikiamų įgūdžių, kreipkitės į specialistus. Kad stovėdami peiliai nerūdytų, užpurkškite ploną daugiafunkcės alyvos sluoksnį. Tai labai gera drėgmės kontrolė, nes daugiafunkcė purškiama alyva paprastai yra labai „plona“, kitaip – mažo klampumo, ir gerai sulaiko drėgmę. 

Apibendrindami galime teigti, kad paruošti žiemai sodo techniką – nieko sudėtingo. Kiekvienas gali atrasti laiko rudenį pasirūpinti savo vejapjove. Tuomet pavasarį džiaugsitės, kai vejos pjovimo technika lengvai įsijungs, išėmus ją iš garažo, ir galėsite be rūpesčių apsukti pirmuosius ratus šviečiant pavasario saulei. Jei nepasitikite savimi atlikdami vejapjovės priežiūros darbus, galite pasinaudoti ramesniu sodo technikos specialistų laiku rudenį ir vejapjovę ar vejos traktorių nuvežti tiesiai į remonto dirbtuves. Ten dirbantys specialistai padarys viską, kad jūsų vejapjovė puikiai veiktų pavasarį.

 

Naujienos

Visos Naujienos
 
Klauskite eksperto!
Ära vajuta